Przygotowanie do prac na wysokościach
Budynki w większych miastach staja się i w naszym kraju coraz wyższe, a i tych wybudowanych dawniej nie brakuje. I podczas budowy natomiast, a także przy konserwacji, potrzebni są ludzie, którzy mogą pracować na wysokościach. Do tego, aby takich wyłonić, potrzebne są odpowiednie badania oraz szkolenia wysokościowe, ponieważ jest to praca niebezpieczna i wymagająca predyspozycji, rozwagi oraz umiejętności.
Źle przygotowany pracownik, czy to przedstawiciel firmy, czy wolny strzelec usługodawca, to niemalże pewny wypadek w pracy. Dlatego pracodawców obowiązują w tym wypadku odpowiednie procedury, a i wynajmujący taką firmę albo człowieka powinni sprawdzić, czy wszystko z ich dokumentami jest w porządku. W przeciwnym bowiem wypadku, w razie zaistnienia kłopotów, nawet pracobiorcy będą mieli problem, a przynajmniej z własnym sumieniem. Dlatego szkolenia wysokościowe to tak istotny temat.
Czy przechodzenie takich szkoleń może być przy tym opłacalne dla uczestnika? Wygląda na to, że tak, ponieważ usługi alpinistyczne w naszym kraju cieszą się sporą popularnością i dotyczą mnóstwa dziedzin. Poczynając od mycia okien w wielopiętrowych hotelach i budynkach użyteczności publicznej, poprzez konserwację, docieplanie i malowanie elewacji, a także inne prace budowlane, jak montowanie konstrukcji, do konserwacji i kontroli kominów fabrycznych i kominów chłodniczych w elektrowniach.
A to nie wszystko, gdyż przeszkolenie do pracy na wysokościach dotyczy również stoczniowców, elektryków, kominiarzy i szeregu innych zawodów, gdzie tylko występuje praca na wyższych poziomach. Nawet ludzie zajmujący się przycinką i wycinką drzew, na przykład w miastach, z użyciem podnośników koszowych, muszą znać dotyczące tych czynności przepisy BHP. Do takich sytuacji przygotują szkolenia wysokościowe.