Jak działa aparat usg?
Usg to nic innego jak badanie ultrasonograficzne, czyli wykorzystujące ultradźwięki do zobrazowania organów, tkanek i struktur wewnątrz ciała człowieka (i nie tylko człowieka; w ostatnich latach aparaty ultrasonograficzne znajdują zastosowanie także w weterynarii i diagnostyce chorób zwierząt).
Emiter fal ultradźwiękowych wysyła falę w kierunku obiektu, który ma być zbadany – na przykład w usg wyrostka robaczkowego emiter zostanie skierowany ku prawej stronie brzucha pacjenta. Fale przenikają do wnętrza brzucha, odbijają się od położonych w nim struktur i wracają do urządzenia (konkretnie do odbiornika fal ultradźwiękowych).
Na podstawie długości powracających fal ultradźwiękowych aparat ultrasonograficzny za pomocą skomplikowanych obliczeń matematycznych tworzy obraz wnętrza badanej części ciała człowieka.
Dzięki tej metodzie możliwe jest między innymi zobrazowanie płodu wewnątrz macicy ciężarnej kobiety, sprawdzenie drożności tętnic kończyn dolnych czy zbadanie pracy zastawek serca.
Wprowadzenie w użycie aparatów ultrasonograficznych było rewolucją w rozwoju medycyny oraz szeroko pojętej diagnostyki obrazowej. Dzięki niej dziś wiele schorzeń może zostań stosunkowo wcześnie zdiagnozowanych, a co za tym idzie – pacjent zyskuje szanse na dużo lepsze efekty leczenia.
Największą popularnością cieszy się aparat , który dzięki wykorzystaniu najnowszych technologii jest w stanie umożliwić zobrazowanie struktur wewnątrz ciała człowieka tak dokładnie, że nawet najmniejsze zmiany mogą zostać wyraźnie uwidocznione na zapisie badania na monitorze aparatu.
Sprzęt marki Acuson również znalazł uznanie wśród pracowników służby zdrowia; funkcjonalnością i dokładnością przewyższa aparaty innych marek, jednak niewątpliwą jego wadą jest wysoka cena – wiele pracowni WSG nie może pozwolić sobie na zakup tak drogiego, choć niewątpliwie profesjonalnego aparatu, wobec czego istnieją dofinansowania pomagające w zakupie takich aparatów.
Zobacz więcej: Trimed | USG Siemens