Budownictwo

Studia wyższe i towarzyszące im przemyślenia

Studia na politechnice Wrocławskiej należą do jednych z najbardziej wymagających na terenie naszego kraju. Świeżo upieczonych maturzystów nie przeraża jednak perspektywa zarywania nocek w celu zrobienia projektów na ćwiczenia na uczelni i chętnie aplikują na kierunki oferowane przez tą szkołę wyższą.

Do najbardziej popularnych niezmienni można za zaliczyć Automatykę i Robotykę, Elektronikę i Telekomunikację, Mechanikę i Budowę Maszyn oraz Budownictwo. Młodzi ludzie, wybierający kształcenie na tych kierunkach, licząc na to, iż po kilku latach znajdą dobrze płatną, interesującą ich pracę. Perspektywa zdobycia tytułu Inżyniera na tej, jednej z najbardziej renomowanych, uczelni sprawia, iż pełni zapału rozpoczynają oni naukę po swoich najdłuższych w życiu wakacjach.

Pierwsze dni akademickiego życia upływają zazwyczaj na zwiedzaniu miasta i integracji z nowo poznanymi kolegami z uczelni. Niektórych owe integracje wciągną za mocno i nie zaliczą przez to nawet pierwszego semestru. Zdecydowana większość żaków bierze się jednak mocno do nauki mając na uwadze swoją przyszłość i kształcenie zawodowe. Wierzą oni, że znajomość takich przedmiotów, jak na przykład fundamentowanie czy geotechnika, pomoże im w dalszym, dorosłym życiu. Wielu z nich to się niestety nie uda. Po zdobyciu dyplomu staną oni przed wyborem: starać się kolejne miesiące o zatrudnienie w wymarzonej firmie, czy obniżyć oczekiwania i zdobywać doświadczenie w mniej prestiżowym miejscu za mniejsze pieniądze.

Osoby, które na swoją naukę zaciągnęły kredyt studencki, i których rodzice nie są w stanie utrzymywać, nie mają w takiej sytuacji wyboru i muszą przyjąć pracę aby mieć za co opłacić rachunki. Zakasają oni rękawy i biorą się do pracy, licząc na to, iż zdobyte doświadczenie pozwoli im w przyszłości przenieść się do innej firmy i realizować zawodowe ambicje. Naturalnie niektórzy z nich w międzyczasie stracą zapał i złapie ich stagnacja, ale taka jest kolej rzeczy. Należy kibicować młodym ludziom w zdobywaniu wiedzy na studiach wyższych.

Zobacz więcej: Titan | Geotechnika