Zdrowie i Uroda

Krew pępowinowa – skarb dla dziecka

To wyjątkowe źródło komórek macierzystych, które są wykorzystywane do leczenia wielu chorób nowotworowych, a nawet chorób układu nerwowego. Krew pępowinową pozyskuje się w celu późniejszego wyizolowania komórek macierzystych.

Czy pobieranie krwi pępowinowej jest bezpieczne?

Jest to bardzo prosty i bezpieczny zabieg, który nie stanowi zagrożenia życia czy zdrowia dla matki i dziecka. Zabiegu dokonuje się w trakcie porodu, dlatego już w czasie ciąży musimy zadecydować, czy krew pępowinowa ma zostać pobrana. Po pobraniu krew zostaje odpowiednio zabezpieczona i przekazana do banku.

Przeszczep komórek macierzystych
Po wyizolowaniu z krwi komórek macierzystych mogą one zostać wykorzystane w leczeniu licznych schorzeń. Tego typu przeszczepy ratujące zdrowie i życie są od wielu lat wykonywane na świecie. Komórki macierzyste w odpowiednich warunkach mogą być przechowywane nawet przez kilkanaście lat. Wykorzystanie komórek macierzystych pochodzących z krwi pępowinowej daje ogromne możliwości medyczne. Mogą m.in. wspierać odbudowę układu odpornościowego czy krwiotwórczego. Często wykorzystywane są do przeszczepów pomiędzy członkami rodziny, jednak dopuszcza się również przeszczepy dla biorcy niespokrewnionego.

Czy warto bankować krew pępowinową?
Z punktu widzenia medycyny takie działanie jest jak najbardziej wskazane. Przeszczep komórek macierzystych może wspomóc leczenie zarówno naszego dziecka, kogoś z naszej rodziny, jak i obcej osoby. Decyzję należy podjąć samodzielnie. W razie wątpliwości warto sięgnąć do naukowych źródeł omawiających znaczenie zagadnienia. Z pewnością radą również posłużą również lekarz prowadzący lub pielęgniarka.