Dzieci i Rodzina

Idealnie urządzony żłobek

W Polsce co roku przybywa żłobków, które są otwierane i stają się gotowe na przyjmowanie małych podopiecznych. Jak urządzić żłobek, aby był miejsce przyjaznym dla maluchów?

Każde małe dziecko powinno czuć się komfortowo i bezpiecznie, bez względu na to, gdzie się znajduje. Dotyczy to także żłobka, w którym maluszki spędzają po kilka godzin dziennie. W takim miejscu dzieci są pod opieką profesjonalistów, którzy doskonale wiedzą, jak zadbać o wszystkie potrzeby, zdrowie i rozwój dzieci. Jednak temu wszystkiemu może dodatkowo sprzyjać odpowiednie urządzenie miejsca, w którym dzieci będą przebywać. Nic więc dziwnego, że żłobki w Krakowie, Warszawie czy Łodzi stają się coraz lepiej urządzonymi, pięknymi i bardzo kolorowymi miejscami.

Polecamy: Żłobek Iskierki w Krakowie – (dzielnica Krakowa)

Jak urządzić idealny żłobek?

W idealnym żłobku powinny być przede wszystkim bezpieczne meble i przedmioty, przez które małe dzieci nie zrobią sobie żadnej krzywdy. Ważne są zatem lekko zaokrąglone rogi mebli, zabezpieczone gniazdka, czy nawet miękkie materiały. Dzięki nim dzieci będą bezpieczne. Ponadto, w idealnym miejscu dla maluchów powinny znaleźć się ciekawe dodatki. Miękkie materiały, ciekawe faktury czy zabawki, dzięki którym żłobki stają się bardziej przyjazne dzieciaczkom. Kolejną istotną rzeczą są kolory, jakie znajdują się w pomieszczeniach, gdzie przebywają dzieci. Powinniśmy wiedzieć, że kolory stymulują rozwój dzieci, wpływają na ich psychikę, nastrój czy nawet samopoczucie. Dlatego nieodzowne jest zastosowanie takich barw, które będą pozytywnie wpływać na psychikę małych dzieci, będą stymulować ich rozwój, ale również nie będą zbyt silnie dzieci pobudzać. Można zastosować pastelowe barwy o ciepłych odcieniach, co będzie jednocześnie najbezpieczniejszym wyborem. W ten sposób nie musimy ryzykować z kolorami, a wszystkie pomieszczenia w żłobku będą bardzo przyjemne dla maluchów.

Ozdoby i ciekawe motywy

Małe dzieci kochają ładne obrazki. Z tego powodu coraz więcej żłobków stawia na obrazki przedstawiające ulubione postaci z bajek, zwierzątka, przyrodę czy inne przyjazne małym dzieciom ozdoby. Na ścianach pomieszczeń, w których bawią się dzieci mogą pojawić się motylki, ptaszki, pszczółki, czy zwierzątka leśne. Każde z nich dadzą wiele radości dzieciom.

Jeśli w żłobku są grupy nazywane od zwierząt lub przedmiotów, na ścianach sali mogą pojawić się motywy związane z nazwą grupy, która w danej sali będzie przebywać. Z pewnością urozmaici to cały wygląd żłobka i zapewni dzieciom dodatkową stymulację.