Dom i Ogród

Po co stosuje się nawozy do roślin?

Chcąc mieć piękne rośliny na działce musimy zadbać o nie w kompleksowy sposób – słońce i woda nie wystarczą, ponieważ ziemia, w której rosną musi być odpowiednio zmineralizowana. Jak to osiągnąć? Z pomocą przychodzą nam producenci nawozów do roślin. Jednym z nich jest BioBizz, który oferuje środki wspomagające uprawę roślin, które są w ekologiczne i przyjazne środowisku.

Nie zawierają sztucznej chemii, więc bez obaw mogą stosować je także osoby, którym zależy, by ich uprawy były ekologiczne. Inną firmą, która również specjalizuje się w dystrybucji tego typu środków jest Advanced Nutriens. W jej ofercie znaleźć można mnóstwo nawozów wyprodukowanych z naturalnych składników, więc są one bezpieczne dla naszych roślin. Wielu hodowców ma jednak obawy przed stosowaniem takich preparatów.

Po co w ogóle stosuje się nawozy do roślin? Otóż każda roślina substancje potrzebne do prawidłowego rozwoju i wzrostu czerpie z gleby, w której została zasadzona. Roni to za pośrednictwem korzenia. Jeśli jednak gleba nie zawiera składników potrzebnych roślinie lub zawiera ich niedostateczną ilość – będzie ona rosła wolniej, a nasze zbiory będą o wiele uboższe. Stąd potrzeba nawożenia ziemi, czyli wzbogacanie jej o różne składniki mineralne. Głównymi składnikami stymulującymi wzrost rośliny są magnez, potas oraz fosfor, więc z reguły skład nawozów oparty jest na tych pierwiastkach. Jeśli roślina jest dobrze odżywiona, nie tylko szybciej rośnie – podobnie jak człowiek wyposażona jest w system odpornościowy, który pomaga jej bronic się przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych, bakterii i wirusów; dzięki odpowiedniej mineralizacji gleby jest mocniejsza i mniej podatna na różne choroby.

Nawozy ekologiczne mają ogromną przewagę nad chemicznymi, wzbogacanymi w minerały w sposób sztuczny – przede wszystkim nie wywiera negatywnego wpływu na roślinę i na nas samych, jeśli jest to roślina przeznaczona do późniejszego spożycia. Należy jednak pamiętać, by nie przesadzić z nawożeniem – minerały w zbyt dużej ilości mogą mieć bardzo negatywny wpływ na wzrost rośliny, zahamować go lub nawet zniszczyć ją całą.

Wszystko w nadmiarze szkodzi i ta sama zasada dotyczy również nawozów. Oprócz nawożenia należy zwrócić uwagę na odpowiednie nawodnienie gleby, gdyż korzeń rośliny może czerpać minerały tylko wtedy, gdy ma zachowana jest odpowiednia wilgotność jego otoczenia. Zbyt mokra lub zbyt sucha ziemia może zaburzyć wchłanianie się minerałów.