Budownictwo

Geotechnika – rodzaje usług

Przy budowie własnego domu na działce, dobrze jest zlecić kilka podstawowych badań pozwalających określić, jakie rozwiązania techniczne, jakie pomieszczenia warto umieścić w projekcie budowlanym. Piwnica jest pożytecznym pomieszczeniem w każdym domu. Nic więc dziwnego, że wielu z nas prosi projektantów o znalezienie dla niej miejsca w projekcie. Niestety, nie na każdym terenie podpiwniczenie budynku okaże się możliwe do zrealizowania

. Badania geotechniczne pozwalają stwierdzić, czy podpiwniczenie jest możliwe. Usługi geotechniczne zlecane są w celu określenia stanu wód gruntowych na danym terenie, oraz w celu określenia rodzaju gruntu, charakterystyki jego warstw. Geotechnika do tego celu wykorzystuje nowoczesną technologię bazującą w główniej mierze na odwiertach dokonywanych na odpowiedniej głębokości. Minimalna liczba niezbędnych do przeprowadzenia wiarygodnych pomiarów odwiertów wynosi trzy. Statystycznie rzecz ujmując, zlecenie trzech odwiertów na głębokości około pięciu metrów to wydatek około 1500 złotych, w zależności od regionu kraju, w którym realizowana jest usługa.

Więcej informacji na: titan.com.pl/geotechnika/

Samych badań w żadnym wypadku nie należy uznawać za czasochłonne, ponieważ zajmują one przeciętnie kilka godzin. Czas trwania uzależniony jest oczywiście od liczby przeprowadzanych odwiertów. Nieco dłużej trwa przygotowanie stosownej dokumentacji z badania. Na nią czeka się przeważnie od tygodnia do dwóch tygodni. Klienci od firmy geotechnicznej otrzymują trzy egzemplarze badań oraz dokument w wersji elektronicznej. Badania geotechniczne warto jest przeprowadzić, ale nie ma takiego wymogu. Obecnie nie trzeba ich obowiązkowo dołączać do wniosku o pozwolenie na budowę.