Budownictwo

Tynki i ich rodzaje

Postęp technologiczny widać w wielu dziedzinach życia, również w budownictwie. Powstają nowe rozwiązania oraz nowoczesne urządzenia i narzędzia ułatwiające, a jednocześnie znacznie przyspieszające pracę.
Warto chociażby wspomnieć o tynkach maszynowych, które coraz bardziej wypierają tynki ręczne. Kiedyś stosowało się tylko ręczne, co niestety wiązało się z długim czasem prac.
Tynki maszynowe nakłada się na ściany bardzo szybko za pomocą specjalnego agregatu. Jest to metoda wyjątkowo opłacalna, ale wtedy gdy chcemy wytynkować większą powierzchnię. Właśnie tym sposobem można wytynkować ogromne płaszczyzny w bardzo krótkim czasie. Zaś tynki ręczne są tańsze i opłacają się tylko wtedy, gdy do tynkowania mamy na przykład mały pokoik.
Jeżeli chodzi o oferty w zakresie tynków, dostępne są tynki cementowe, tynki cementowo-wapienne i gipsowe.
Te pierwsze robi się z wody, cementu i piasku. Wyróżniają się one dużą odpornością na uszkodzenie mechaniczne, są jednak trudne do rozrobienia.

Tynki cementowo-wapienne tworzy się zaś z mieszaniny wody, cementu, piasku i wapna. Są one również odporne na uszkodzenia i działanie wilgoci, doskonale tłumią hałas i zatrzymują ciepło w pomieszczeniu. Należy również dodać, że tynki cementowo-wapienne nadają się do podłoży wykonanych z betonu, cegły czy ceramiki po uprzednim pokryciu tego podłoża preparatem gruntującym.
Natomiast tynki gipsowe składają się z gipsu, modyfikatorów i wody. Nadają się tylko do wnętrz budynków, ale są świetną bazą pod malowanie. Poza tym bardzo dobrze sprawdzają się zarówno w pomieszczeniach suchych jak i wilgotnych. Pod taki tynk warto niekiedy podłożyć siatkę zwiększającą przyczepność, zwłaszcza na linii połączenia różnych materiałów, by uniknąć w przyszłości pęknięć.

Zobacz: Tynki gipsowe | Inside-System.pl